Formă autoportantă pentru producerea plăcilor TT.
Echipamentul de turnare pentru plăci TT permite turnarea grinzilor pretensionate cu nervuri duble. Aceste grinzi cu nervuri sunt utilizate de obicei în 2 scopuri: ca elemente de susținere pentru plăci turnate la fața locului sau ca elemente de acoperiș.
Ca elemente structurale portante, acestea sunt formate cu grinzi care ies din planul superior, care sunt turnate monolitic la fața locului. O altă opțiune este o combinație de panouri TT și pardoseli monolitice prefabricate. Aceste elemente sunt adesea utilizate în construcția de parcări și poduri, precum și în construcția de clădiri industriale și comerciale.
Lățimea nominală a plăcii este de 2, 4 metri, fiind disponibile și produse mai late. Compania noastră poate produce echipamente cu lățime reglabilă pentru formarea plăcilor de diferite lățimi folosind o singură matriță. În ceea ce privește înălțimea nervurilor, aceasta poate fi redusă prin adăugarea de baze suplimentare, oferind posibilitatea formării plăcilor TT cu înălțimi diferite ale nervurilor. Lungimea plăcilor TT este determinată de divizoare transversale care pot fi poziționate oriunde de-a lungul cofrajului, ceea ce face posibilă producerea de grinzi de lungimi variabile.
Acest cofraj se numește autoportant, ceea ce înseamnă că structura în sine acționează ca un opritor de ancorare. Aceste plăci de împingere permit de obicei crearea unei forțe de tensiune a cablurilor de armare de până la 400 de tone . La un capăt există o placă de împingere pasivă, destinată doar fixării cablurilor pretensionate, în timp ce la celălalt capăt există o placă de împingere activă. Opritorul activ de ancorare include cricuri de eliberare a tensiunii care permit eliberarea controlată a tensiunii armăturii înainte de tăiere, după întărirea betonului.
Compactarea prin vibrații electrice sau pneumatice asigură o compactare optimă a betonului . Sistemul de vibrații elimină aerul și crește rezistența produsului.